Nowy Dach Roman Mejer - blog

Jak prawidłowo zaizolować dach?
Dach to nie tylko zwieńczenie każdej konstrukcji budynku, ale przede wszystkim to izolator chroniący przed przenikaniem chłodnego powietrza z zewnątrz budynku oraz utratą ciepła ze środka. Z tego względu dach powinien być właściwie zaizolowany, aby spełniał swoje funkcje, a korzystanie z przestrzeni poddasza było komfortowe.

Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych
Wybór pokrycia dachowego to inwestycja na lata, dlatego też koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość. Które rodzaje dachów są obecnie najpopularniejsze i dlaczego? Zachęcamy do lektury.

Jak załatać blaszany dach?
Przedostawanie się wilgoci przez dach z czasem przerodzi się w kapanie i niszczenie więźby oraz podłogi. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, najpierw musisz dokładnie zlokalizować wadliwe miejsce. Najczęściej są to okapy, naroża, kalenice, kosze, obróbki kominów i okien dachowych. Także spad dachu może być przyczyną, jeśli nie został wykonany właściwie. Stojąca woda będzie przenikała przez strukturę do wnętrza. Często uszkodzenia zostawiają po sobie ekipy montażowe i kominiarze. Jak można je usunąć?

Jak dbać o dach w okresie zimowym?
Dach jest najbardziej narażoną częścią budynku na szkodliwe warunki atmosferyczne. Musi być tak wykonany, aby skutecznie chronił wnętrze przed wysokimi i niskimi temperaturami słonecznymi, intensywnymi opadami, silnymi wiatrami oraz ciężarem zalegającego śniegu. Sroga zima to sprawdzian dla jakości zadaszenia.

Kiedy dach wymaga generalnej renowacji?
Generalny remont dachu każdego budynku to spore przedsięwzięcie, które najbezpieczniej jest zlecić fachowcom. Każdy błąd w sztuce może okazać się kosztowny i będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych. Zanim udamy się do starostwa powiatowego w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie remontu dachu, należy dokonać oceny rozległości robót, które chcemy przeprowadzić.

Od projektu po wykonanie czyli budowa dachu od podstaw
Dach jest integralną częścią bryły domu, a w jego projekcie zawarte są wszystkie informacje, których ekipa ciesielsko-dekarska będzie potrzebować do budowy. Znajdują się tam zapisy o rodzaju pokrycia, kątach nachylenia, otworach okiennych, kominowych, rozmieszczeniu krokwi, sposobach wykończenia i łączeniach. Określenie typu pokrycia jest istotne ze względu na to, że poszczególne rodzaje różnią się wagą, a to przekłada się na masę dachu i wpływa na sposób rozmieszczenia elementów szkieletu. Projekt określa też ilość drewna i pozostałych materiałów potrzebnych do wzniesienia konstrukcji.